משכנתא בריבית משתנה

  • רוצה לרכוש דירה? עומד להתחתן?
  • זקוק למשכנתא בתנאים גמישים?
  • זקוק לעזרה בבחירת המשכנתא הנכונה עבורך?

ישנן לא מעט סוגי משכנתאות ולכל אחד מתאימה משכנתא שונה. אחת המשכנתאות הפופולאריות היא משכנתא בריבית משתנה. אבל מה משתנה? בכמה ולמה? האם זה טוב או לא טוב עבורך? המומחים שלנו עונים
בחירה נכונה של משכנתא שווה הרבה מאוד כסף!

>> למידע נוסף אודות מסלולי משכנתא - לחץ כאן
>> למידע נוסף אודות משכנתא אופטימאלית - לחץ כאן


מהי משכנתא בריבית משתנה?

קודם כל, ישנן מספר משכנתאות בריבית משנתה ולא רק אחת, הריבית משתנה בהתאם לתנאים שנקבעו מראש ובזמנים (נקודות זמן) קבועים מראש. השינוי בריבית משפיע באופן ישיר על גובה ההחזרים.


בעת החתימה על המשכנתא קובעים את עוגן הריבית  לפיו מעדכנים את הריבית של המשכנתא, עוגן הריבית המקובל יכול להיות אחד משלושת הריביות האלו:
  • ריבית פריים – ריבית זו מתעדכנת פעם בחודש והיא בערך 1.5% יותר מריבית בנק ישראל.
  • ריבית הלייבור – מתפרסמת כל יום באנגליה, ריבית זו תלויה במצב הכלכלי בעולם ומגלמת בתוכה את הסיכון של הבנקים למתן הלוואות.
  • ריבית המק"מ – בנק ישראל מנפיק את ריבית המק"מ.
בנוסף לריביות אלו ישנם מקרים רבים בהם המשכנתא צמודה למדד ומשתנה בעקבותיו. ההצמדה למדד מטרתה להגן על הבנקים ובמקרה של אינפלציה הלווה יצטרך לשלם יותר לבנק, בהתאם לעליית המדד.


יתרונות משכנתא בריבית משתנה

המסלול של משכנתא בריבית משתנה ברוב המקרים יהיה זול יותר בזמן לקיחת המשכנתא. הסיבה לכך היא שמסלול משכנתא עם ריבית קבועה כולל את האפשרות של עליית ריבית ולכן הוא יקר יותר. המחיר הזול של משכנתא בריבית משתנה הוא בעקבות הסיכון שהלקוח נוטל על עצמו שהריבית תעלה. 
לדוגמה אדם שלוקח משכנתא בריבית משתנה הצמודה לפריים, ההחזרים שלו ישתנו בהתאם לשוני בריבית הפריים, ישנם חודשים בהם הוא נהנה מירידת ריבית הפריים וישנם חודשים בהם הריבית עולה ועליו לשלם יותר.


יתרון נוסף ומאוד חשוב בדינמיות של היום הוא היכולת של נוטל המשכנתא לסלק את החוב מבלי לשלם קנס גבוה. במקרה של ריבית קבועה בעת סילוק המשכנתא הבנק מחייב בתשלום הריבית עד לסוף התקופה. בעוד במשכנתא עם ריבית משתנה יש צורך בתשלום רק עד לתחנת היציאה הבאה.


חסרונות המשכנתא בריבית משתנה

לקיחת משכנתא בריבית משתנה כוללת סיכון וחוסר וודאות. אין לדעת מה יקרה בעתיד, האם הריבית תעלה או תרד. מצד אחד המחיר של משכנתא זו הוא זול יותר, אך במקרים מסוימים המחיר יכול לעלות ולא להשתלם, אך את זה יודעים רק מאוחר יותר.


חשוב לבדוק ולברר עם הבנקים מהי המשכנתא שתתאים ביותר. יש אנשים שלא אוהבים וגם לא ממש יכולים לקחת על עצמם סיכונים, גם אם בסופו של דבר הם ירוויחו מהסיכון ויש אנשים שיכולים להרשות לעצמם להסתכן ולא דואגים מהפסד או מעלייה במחיר במשכנתא. חשוב לדעת שכיום ניתן לבנות תמהיל משכנתא הכולל מספר סוגי ריביות.

>> רוצה לדעת יותר על סוגי משכנתאות? צור עמנו קשר עוד היום