מדריך משכנתא

  • רוצה לקנות בית חדש או להחליף בית קיים?
  • צריך מימון ולא יודע מאיפה להתחיל?
  • מסלולי המשכנתא השונים מצליחים לבלבל אותך?

כיום רוב האנשים לוקחים משכנתא כאשר הם רוצים לקנות בית או דירה. בקיאות בפרטים והבנת התהליך יכולים לסייע לך מאוד להוזיל את עלותו. לפניך מדריך שיעשה סדר.
תכנון משכנתא נכון מביא לחיסכון!

>> לחץ כאן למידע נוסף אודות משכנתא הפוכה
>> לחץ כאן למידע נוסף אודות משכנתא בריבית קבועה
 

חסכת מספיק כסף והחלטת שהגיע הזמן לרכוש דירה, בעזרת משכנתא כמובן. ממבט קצר באתרי האינטרנט של הבנק השונים הבנת שיש לך עוד הרבה מה ללמוד עד שתיגש לקבל משכנתא וכדאי שתלמד טוב טוב את הנושא כדי שתוכל לקבל את המשכנתא הזולה והמתאימה לך ביותר.


מדריך משכנתא – שלב ראשון

משכנתא היא אינה הלוואה רגילה, לא ניתן לגשת לבנק לחתום על מספר מסמכים ולקבל את הכסף לחשבון הבנק. יש לבדוק בדיוק מהו גובה המשכנתא הדרושה לך, גובה המשכנתא אינו רק ההפרש בין מחיר הדירה להון העצמי שלך והוא כולל עוד כמה דברים. בחישוב גובה המשכנתא יש לחשב כמובן את סכום עלות הדירה. דמי פתיחת תיק משכנתא הנע בין 0.25% ל06% מסכום המשכנתא. במידה ונעזרת במתווך יש להוסיף את עלות המתווך שיכול להגיע ל3% מערך הדירה. מס רכישה המשתנה בהתאם לסוג הנכס והאם זוהי רכישת הדירה הראשונה שלך. הוצאות עבור מעבר דירה הכוללים מובילים, אחסון במידת הצורך ועוד. אם אתה עובר לדירה יד שנייה בוודאי תרצה לשפץ אותה. חשוב לבדוק מהי עלות השיפוץ של הדירה.
לאחר שתדע בדיוק את העלויות, תוכל לחשב את הסכום הדרוש לכך למשכנתא. ברוב המקרים הבנקים דורשים הון עצמי של 30% מערך הדירה.


מדריך משכנתא – שלב שני

כעת שאתה יודע כמה כסף נזיל ברשותך ומה הסכום הדרוש לך עליך לחשב מהו גובה ההחזר האפשרי עבורך. כל בעלי המשכנתאות מעוניינים לסיים עם המשכנתא כמה שיותר מהר, אך חשוב להיות ריאליים ולהתחשב בהכנסות שלך והיכולת ההחזר שלך. נהוג שגובה ההחזר לא יעלה על שליש מההכנסה החודשית. גם אם נראה לך כי תוכל להחזיר יותר עדיף לחשוב טוב, האם אתה עובד בקביעות המקום העבודה שלך? האם אתה מתכנן להביא ילדים לעולם בזמן הקרוב? ניתן לקחת משכנתא לשלושים שנה וניתן פחות, הכי חשוב שהיא תתאים לך.


לפי שתתחיל לחפש דירה פנה לבנק למשכנתאות או לגוף חוץ בנקאי למשכנתאות ובקש מהם אישור ראשוני לקבלת משכנתא. כך תדע מה סכום הכסף המקסימאלי אותו תוכל להוציא. בעת הפנייה לבנק הגיע עם כל הפרטים הרלוונטיים בנוגע להון העצמי שלך ולגבי יכולת ההחזר שלך. מומלץ לפנות ליועץ משכנתאות שיוכל לעזור לך בכל הנוגע למסלול המשכנתא המתאים לך.


מדריך משכנתא – שלב שלישי

עכשיו, אחרי שכל הנתונים בידך אתה יכול להתחיל לחפש במרץ את הדירה שלך. גם תהליך זה אינו פשוט ודורש הרבה סבלנות ומזל, אל תתפשר על הדירה שלך וחפש עד שתמצא את המקום המתאים.
לאחר שתמצא את הדירה עליך לחזור לבנק, שם יציעו לך מסלולים שונים של משכנתאות, חשוב לבדוק ולחשוב היטב על העתיד ולבחור את תמהיל המשכנתא המתאים ביותר עבורך. 

להלן מספר סוגים של מסלולי משכנתאות:

  • משכנתא בריבית צמודת מדד – מדד המחירים מפורסם בכל 15 לחודש. בכל עלייה של מדד המחירים כך גם התשלומים יעלו. 
  • משכנתא בריבית פריים – ריבית הפריים מפורסמת על ידי בנק ישראל  פעם בחודש. גם במקרה זה כל שינוי בריבית הפריים ישפיע על ההחזר.
  • משכנתא בריבית בטוחה – ריבית המשכנתא נשאר קבוע לאורך כל תקופת ההחזר.
  • ריבית צמודת מט"ח


ישנם עוד סוגים רבים של משכנתאות בריביות שונות, כל אחד לפי הצורך שלו ויכולת ההחזר שלו בוחר את המסלול שמתאים לו. כיום ניתן לבחור במספר מסלולים שיתאימו לכל תקופה ותקופה. לדוגמא סוג צעיר ללא ילדים יכול להחליט שבתקופה הקרובה כשאין לו הרבה הוצאות הוא יחזיר סכום גבוה יותר ולאחר מספר שנים גובה המסלול ישתנה וסכום ההחזר יקטן.

>> יש לך שאלות לגבי משכנתאות? לחץ כאן וצור עמנו קשר עכשיו